A gyakorlati képzés csak sikeres elméleti vizsga után kezdhető meg.
Az oktatás Toyota Auris típusú személygépkocsin történik, mindig előre egyeztetett időpontban. Az első gyakorlati oktatás időpontját a sikeres elméleti vizsgát követő 3 napon belül megbeszéljük. Az oktatás helyét és a találkozási pontot a Teknőc Jogsi határozza meg, azonban a lehetőségek határain belül ebben is igazodom az igényeidhez.
A minimális (kötelező) gyakorlati órák száma 29, amely 9 óra ún. alapórából (rutin) és 20 óra forgalomban eltöltött vezetésből áll. Az utóbbin belül 4 óra országúti és 2 óra éjszakai vezetésnek is lennie kell, s a teljes oktatási idő alatt minimum 580 km teljesítése szükséges.
Egy gyakorlati tanóra 50 perc vezetésből áll. Célszerű naponta két tanórát venned, azonban egy nap legfeljebb 4 órát vezethetsz, de közben minimum egy óra szünetet kell tartanod.
A tanórákat az ún. vezetési kartonodon szigorúan dokumentálni kell, azt a vezetésed megkezdése előtt és utána is alá kell írnod.
A gyakorlati vizsgára bocsátás feltétele:
- 17. életév betöltése
- érvényes elméleti vizsga (érvényesség: 2 év)
- gyakorlati oktatás feltételeinek teljesítése
A forgalmi vizsga a vezetői engedély megszerzésének legnehezebb vizsgája, hiszen mindig a pillanatnyi közlekedési helyzetet kell megoldanod. Ugyan az oktatás során számtalanszor bejárt vizsgaútvonalak egyikén kell végighaladnod, de ez - hiszen mások a közlekedési partnerek, más idegállapotod, más az időjárás, stb. - sosem lesz ugyanaz, mint valamelyik oktatási órán volt.
A vizsga célja annak megállapítása, hogy rendelkezel-e a szükséges ismeretekkel:
manőverezésben, személygépkocsi megfelelő technikai kezelésében és a forgalomban való biztonságos részvételhez szükséges tudás birtokában vagy-e.
A gyakorlati vizsga időtartama 60 perc, amelyből a forgalomban a személygépkocsit 50 percen keresztül kell vezetned.
A vizsga elején el kell végezned a járművön a kötelezően előírt ellenőrzéseket, a napi első indulás előtti teendőket, majd a gépkocsiba beszállva a biztonsági övet be kell csatolnod.
A forgalomban vezetés során a korábban kihúzott vizsgaútvonalon elindulva a szakoktató irányítása alapján, a forgalmi szabályok betartása mellett önállóan kell a járművet vezetned.
Ennek során a korábban gyakorolt 6 manőverezési feladat közül az ugyancsak előzetesen kijelölt 4 feladatot sikeresen végre kell hajtanod.
A vizsgabiztos teljesítményedet útközben minősítő lapon folyamatosan értékeli, kisebb hibákat hibavonallal jelöl. Jelentős (súlyos) hiba esetén a vizsgát megszakítja, ami egyben azt is jelenti, hogy vizsgád nem sikerült.
A gyakorlati vizsgát 5 alkalommal kísérelheted meg, ha egyik sem jár sikerrel, akkor újabb vizsga előtt PÁV vizsgálaton kell részt venned.